Renowacja zabytków z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań

Nie raz, nie dwa spotykaliśmy się z inwestycją, która wymagałaby renowacji budowli historycznej przy użyciu nowoczesnych rozwiązań i zastosowaniu nowych technologii, np. grzewczych. Za każdym razem jest to wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i wykonawców. Po pierwsze, zakłada współpracę z konserwatorem i konieczność uwzględnienia w działaniach takich metod, które pozwolą na ochronę obiektu i zachowania jego historycznego charakteru, po drugie, wymaga stosowania rozwiązań umożliwiających wykorzystanie nowoczesnych urządzeń w połączeniu ze starym budownictwem i ówcześnie stosowanymi metodami.

Naszym wyzwaniem była renowacja wrocławskiej willi znajdującej się w zabytkowej części Biskupina. Willa przy ulicy Grottgera 9 pochodzi z 1913 roku. Historycznymi elementami dołączonymi do budynku są elementy piaskowca przy ogrodzeniu terenu budowli oraz garaż. Zabytek był mocno zniszczony. Wymagał zatem generalnego remontu od piwnicy aż po poddasze. Chcąc przywrócić mu choć w pewnym stopniu pierwotny wygląd, konieczne było przeprowadzenie badania stratygraficznego, które dostarczyło danych na temat ówczesnej technologii wykonania budynku, pierwotnego budulca, zapraw, podkładów i warstw malarskich, którym był poddany obiekt, a także kolorystyki, jaką miała elewacja w czasach świetności willi.

Ponieważ inwestycja zakładała wykorzystanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, a jednocześnie całkowicie bezpiecznych, w willi zastosowano pompy ciepła. Ich fenomen tkwi w pozyskiwaniu energii z gruntu lub z powietrza w zależności od charakteru pompy. W obiekcie znalazł również zastosowanie rekuperator, czyli urządzenie umożliwiające odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x