Przyjazny open space – akustyka pomieszczenia ma duże znaczenie

Obecność większej liczby osób pracujących w jednym pomieszczeniu niesie za sobą problem związany z rozchodzeniem się dźwięków. Może go rozwiązać jednak odpowiednia aranżacja stanowisk pracy, która powinna pozwalać na swobodną komunikację przy jednoczesnym zmniejszaniu do minimum zbędnego hałasu, którego źródłem są rozmowy, również telefoniczne, działanie urządzeń biurowych i klimatyzacji.

Aby zredukować poziom hałasu, stosuje się podwieszane sufity, panele sufitowe nad wyspami i panele ścienne o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięków. Często stawia się także na odseparowywanie stanowisk pracy panelami wygłuszającymi o odpowiedniej wysokości. Warto oddzielić nimi również wyspy, szczególnie w strategicznych miejscach, jak często użytkowane przejścia czy w sąsiedztwie wyjątkowo głośnych sprzętów.

W salach konferencyjnych odpowiednie warunki akustyczne do prowadzenia rozmów uzyskuje się także za pomocą oszklenia, które izoluje pomieszczenie przed napływaniem dźwięków zarówno z ulicy, jak i z sąsiednich pomieszczeń. Parametry szyb zewnętrznych oraz wewnętrznych są wyliczane na podstawie map akustycznych sporządzonych dla danego terenu i pozwalają określić właściwości szklenia, które zminimalizuje intensywność dźwięków dopływających do pomieszczenia. Inne parametry będą miały szyby od strony ruchliwej ulicy, a inne od strony wewnętrznego parkingu.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x