Projektowanie w historycznych centrach miast – Kamienica Pańska w Świdnicy

Od 2014 roku centrum Świdnicy wzbogaca inwestycja łącząca w sobie historyczny charakter tamtej części miasta z elementami stylu nowoczesnego w architekturze. Na terenie Starego Miasta, przy ul. Pańskiej 2a i 2b, u zbiegu ulic Marii Konopnickiej oraz Bohaterów Getta, powstał apartamentowiec zrealizowany na podstawie projektu architektów z naszej pracowni projektowej.

Kamienica Pańska pełni funkcję budynku usługowo-mieszkalnego. Parter przeznaczono na lokal użytkowy, natomiast pozostałe piętra mieszczą 32 lokale mieszkaniowe o wysokim standardzie.

Uwarunkowania historyczne

Położenie budynku i kształt jego bryły były motywowane czynnikami historycznymi okolicy świdnickiego Starego Miasta. Ponieważ po dawnych kamienicach pozostały jedynie relikty architektoniczne (fundamenty fasad i ściany graniczne budynków), prace nad projektem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia badań architektoniczno-archeologicznych, pozwalających na uchwycenie zasięgu parcel i wskazanie istniejącej niegdyś linii zabudowy. Projekty oparliśmy nie tylko na archiwalnej dokumentacji pomiarowej, ale wykonaliśmy też wykopy sondażowe, które ukazały fragmenty dawnych murów granicznych wyburzonych kamienic. Na ich podstawie odtworzyliśmy siatkę działek, odnawiając podziały istniejących w latach 60 XX wieku obiektów przy ul. Pańskiej.

Przeprowadzone badania pozwoliły stworzyć budynek z uwzględnieniem historycznego podziału parcel, linii i wysokości zabudowy, a jednocześnie wpasować obiekt w architekturę otoczenia. Wykonano także zabezpieczenie ruin piwnic, które mieszczą się we wschodniej części kwartału. Prace nad inwestycją Kamienicy Pańskiej polegały również na odtworzeniu historycznej ulicy Pańskiej, wzdłuż której dawniej znajdowały się rezydencje osób o wysokim statusie społecznym. Stworzono zatem nową nawierzchnię i oświetlenie oraz uporządkowano teren wzdłuż ulicy.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x