Poznać historię zabytków, czyli o badaniach stratygraficznych

Budowle sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat są dla architektów i konserwatorów zagadką. Często w murach, dosłownie i w przenośni, zapisana została ich historia. Specjaliści zgłębiający wiedzę na temat zabytków architektonicznych znają jednak sposób na jej poznanie. Z pomocą przychodzą badania stratygraficzne. Ich wykonanie dostarcza informacji dotyczących warstw, jakie zostały naniesione na badany obiekt podczas jego stawiania oraz w późniejszym czasie. Dzięki nim możemy poznać podstawowy budulec, z jakiego wykonano budynek, podkłady i zaprawy, a także warstwy malarskie. Metoda ta pozwala określić liczbę remontów i ingerencji w strukturę konstrukcji. Wiedza pozyskana tym sposobem służy zarówno architektom i projektantom, którzy mają za zadanie odtworzenie pierwotnego wyglądu zabytku, jak i konserwatorom.

Jak wygląda badanie stratygraficzne?
1. Pobranie próbki zabytkowego materiału. Taka próbka nazywana jest odkrywką.
2. Zatopienie odkrywki w żywicy.
3. Zeszlifowanie próbki. Przecięcie powinno przechodzić przez jej środek tak, aby ujawniło przekrój badanego materiału.
4. Wykonanie mikrofotografii zeszlifowanych próbek. Jest to możliwe za pomocą specjalnego aparatu fotograficznego, który należy przymocować do mikroskopu.
5. Dane, których dostarczą mikrofotografie, należy zestawić w tabelce, w której umieszcza się określoną w badaniach, przybliżoną datę powstania poszczególnych warstw.

Ważne, aby pobrana próbka była jak najmniejsza. Warto bowiem minimalizować osłabienie obiektów.

Takie badania przeprowadzone zostały przy jednej z realizacji, dla której stworzyliśmy projekt i nadzorowaliśmy prace nad realizacją przebudowy. Dzięki nim willa przy ul. Grottgera 9 na wrocławskim Biskupinie nie ma przed nami tajemnic (http://grupa-rb.pl/portfolio/willa-grottgera/).

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x