Patchwork, czyli o wrocławskiej architekturze powojennej Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

Wrocławski Manhattan, Dom Naukowca oraz Galeriowiec przy ul. Kołłątaja to obiekty, które wszyscy wrocławianie dobrze znają. Nie każdy jednak wie, że projekty tych budynków wyszły spod ręki jednego architekta. Jadwiga Grabowska-Hawrylak, pierwsza po wojnie kobieta-architekt, do dziś mieszka w stolicy Dolnego Śląska. Jej prace można zobaczyć we wrocławskim Muzeum Architektury.

Jadwiga Grabowska-Hawrylak ma 95 lat. Od czasów powojennych uczestniczyła w odbudowie Wrocławia, pracując nad renowacją zniszczonych obiektów i projektując nowe.

Spod jej ręki wyszły projekty:

– najbardziej znanego we Wrocławiu kompleksu wieżowców mieszkalnych, tzw. Sedesowców (nazwa powstała od charakterystycznego kształtu okien),

– nowoczesnych szkół zaprojektowanych w oparciu o innowacyjne jak na tamte czasy rozwiązania, m.in. Zespołu Szkół przy ul. Grochowej oraz Szkoły Podstawowej przy. ul. Podwale,

– pierwszych budynków wyposażonych w nowoczesne rozwiązania, m.in. Galeriowca przy ul. Kołłątaja czy Domu Naukowca przy Politechnice Wrocławskiej.

W swoich projektach Grabowska-Hawrylak starała się uchwycić ducha powojennej nowoczesności i stworzyć warunki do mieszkania, nauki i pracy. Jedne projekty były swego rodzaju buntem przeciw powtarzalności i monotonii, inne miały wnieść odrobinę modernizmu i luksusu.

Prace Grabowskiej-Hawrylak można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 17 czerwca do 4 września. Nazwa wystawy Patchwork nawiązuje do zainteresowań architektki wykonywaniem tekstylnych, geometrycznych kompozycji. Szczegółowe informacje na temat wystawy i samej projektantki znajdują się na stronie muzeum: www.ma.wroc.pl.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x