Obsługa procesu inwestycyjnego Osiedla w Alejach: po pierwsze bryła

W 2010 roku pracowaliśmy nad projektem legnickiego Osiedla w Alejach przy ul. Kertyńskiego, na zlecenie firmy Modernbud Sp. z o.o. Projekt zakłada proces przebudowy i rozbudowy istniejącego już budynku znajdującego się na działce należącej do inwestora. W przeszłości budynek był jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym o dachu dwuspadowym, pokrytym dachówką. Obsługa tego procesu inwestycyjnego rozpoczęła się od następujących kroków.

Prace budowlane przewidywały rozbiórkę elementów kolidujących z powstałym projektem budowlanym oraz rozbudowę obiektu użytkowanego niegdyś przez wojsko, a obecnie przeznaczonego na cele mieszkaniowe, w kierunku północnym oraz południowym. Budynek mieszkalny zbudowany jest z trzech części. Dwa symetryczne skrzydła – północne oraz południowe – połączone są środkowym trzonem o długości liczącej 30 m. Całość z założenia jest symetryczna, czemu podporządkowane są elewacje. Oś symetrii przebiega przez kalenicę skrzydła środkowego. W bryle budynku podkreślono odmienną okładziną powtarzające się elementy klatek schodowych na elewacji frontowej i wysunięte elementy mieszkań na elewacji od strony ogrodu, tak by stworzyć rytm. Przy klatce B, na bocznych elewacjach części środkowej obiektu, zaprojektowano także pola obłożone drewnem o kształcie korespondującym z kształtem okładzin na trzonach klatek schodowych. Skrzydło środkowe, umieszczone w osi symetrii budynku, zostało wyróżnione wysuniętą częścią tarasów i balkonów ukrytych za lekkimi przesłonami balustrad i osłon przeciwsłonecznych.

Konstrukcję Osiedla w Alejach przykryto dwuspadowym dachem pokrytym dachówką. Jego bryła została odcięta gzymsem, co stanowi jasny podział elewacji w poziomie. W dachu umieszczono okna połaciowe oraz kolankowe, które doświetlają poddasze. Dostęp na dach jest możliwy dzięki wyłazom dachowym zlokalizowanym w klatce A i C. Na poziomie poddasza ściany budynku wykończone są płytkami klinkierowymi (lub tynkiem), o kolorze zbliżonym do koloru dachówek.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x