Kamienica Pańska w Świdnicy – forma i funkcja budynku

Historyczne plany pomiarowe i wykonane badania architektoniczno-archeologiczne pozwoliły poznać dawne linie zabudowy i odtworzyć wygląd tej części Starego Miasta w Świdnicy.

Forma architektoniczna budynku
Kamienica przy ul. Pańskiej
jest obiektem wolnostojącym, 3-kondygnacyjnym, którego wysokość sięga 25,74 m. Obiekt jest niepodpiwniczony, o dachu skośnym, wielospadowym, którego nachylenie wynosi 40°.

Bryła budynku powstała na planie prostokąta, co oddaje pierwotny układ historyczny. Obiekt posiada 3 kondygnacje oraz dodatkowy poziom antresoli w poddaszu stanowiący rząd mieszkań dwupoziomowych. Elewacje podzielono na symboliczne parcele, nawiązując do zabudowy historyzującej. Podobnie ukształtowano charakter budynku – z gzymsami, zróżnicowaną kolorystyką elewacji i symetrycznym układem okien, ścian szczytowych i geometrii dachów.

Funkcja budynku
Kamienica posiada przestrzenie o przeznaczeniu handlowo-usługowym oraz o funkcji mieszkalnej. Lokal handlowy znajdujący się na paterze, składa się z głównej sali sprzedaży  z  podręcznym magazynem oraz wydzielonych stoisk dla piekarni i sklepu mięsnego – wraz z  własnym zapleczem oraz kiosku z prasą. W kamienicy funkcjonuje market sieci handlowej Netto. Powierzchnia sali sprzedaży wynosi 721,63m2.

Część mieszkalna, na pierwszym i drugim piętrze z antresolą posiada 32 mieszkania 2- i 3-pokojowe, o powierzchni od 45 m2 do 105,49 m2 (dwupoziomowe). Klatki schodowe znajdują się w przeciwległych narożnikach budynku – w głównej klatce zaprojektowano windę osobową. Bezpośredni dostęp do mieszkań zapewniono z wewnętrznego holu w centralnej części budynku.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x