Funkcjonalna przestrzeń w nowoczesnym biurze typu open space

Na decyzje pracowników o zmianie miejsca zatrudnienia wpływ mają w dużej mierze niekorzystne warunki panujące podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni biurowej ich praca z pewnością będzie bardziej efektywna.

Dopasowanie pomieszczenia do wykonywanej pracy jest szczególnie istotne w przypadku tzw. open space’ów, gdzie w jednym miejscu pracuje wiele osób pełniących różne funkcje. Czym charakteryzuje się odpowiednio zaprojektowane biuro? Przede wszystkim dobrym zagospodarowaniem przestrzeni.

Organizacja biura na powierzchni typu open space przynosi nie tylko korzyści związane z oszczędnością miejsca, ale również pozwala na swobodną komunikację w zespole, a często jest wpisana w kulturę organizacyjną firmy jako symbol otwartości i równości. Projektowanie tego typu pomieszczeń wiąże się z przystosowaniem ich zarówno do preferencji inwestora, jak i do wytycznych umieszczonych w prawie. Reguluje ono kwestie dotyczące ilości przestrzeni przewidzianej dla jednego pracownika i odległości między stanowiskami. Samo przystosowanie pomieszczeń do regulacji prawnych nie jest wystarczające, aby open space był przyjazny dla pracowników.

Wyspy z biurkami powinny być ustawione w taki sposób, aby ich lokalizacja sprzyjała komunikacji i wspólnemu działaniu, a jednocześnie zapewniała pracownikom nieco prywatności. Tę pozwoli zachować zastosowanie systemowych ścianek wewnętrznych, najlepiej przynajmniej częściowo przeszklonych. Nie bez znaczenia jest też organizacja przestrzeni pomiędzy wyspami. Ich układ powinien pozwalać na swobodne poruszanie się pracowników między stanowiskami pracy.

W zaprojektowanym przez nas biurowcu Kauflandu ciekawym rozwiązaniem było wprowadzenie w środkowym trakcie wszystkich pięter stref komunikacyjnych w formie wysp z kanapami, fotelami, stolikami, roślinami, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów i polepszaniu komunikacji w zespole, która jest niezwykle istotna w codziennej pracy, szczególnie nad dużymi projektami.

Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Akceptuję
x